FUTBOL

BASKETBOL

GOLF

TENİS

HENTBOL

PLAJ VOLEYBOLU

VOLEYBOL

OKÇULUK

OLİMPİK

YÜZME

BİNİCİLİK

Başkanın Mesajı

Spor Turizmi, önümüzdeki 10 yıla damgasını vuracaktır!

 

Turizm ve spor tüm insanların huzur ve barışını temin etme, tanıtım ve globalleşme yolunda iki önemli değerdir. Spor turizmi; satılan araç ve gereçleri, yapılan tesis ve bunların işletim maliyetleri, organize edilen etkinlikler ve bu etkinliklerin ekonomik girdileri açısından incelendiğinde özellikle gelişmiş ülkelerin ekonomisinde önemli bir yer tutmaktadır. Bu kapsamda sadece Antalya’ya her yıl 2.000’nin üzerinde futbol takımı kamp yapmaya gelmektedir. Dünyanın 6 kıtasından 120’den fazla ülkeden, Türkiye’ye gelen spor gruplarını misafir etmektedir.

 

Spor Turizmi Birliği Derneği’nin (STB) kuruluş amacı; her türlü spor aktivitesinde, bu aktiviteyi düzenleyen seyahat

acentelerinin, bu aktivitelere ev sahipliği yapan otellerimizin ve yine spor sektörünün diğer kollarını da içine alacak şekilde Fairplay çerçevesinde spor turizmini genişletici, geliştirici,

ilerletici ve vizyon önderliği yapmasını sağlamaktır.

 

Ülkemizin spor turizmine uygun tesisleri, özellikle Antalya Bölgesi’nde yoğunlaşmıştır. Özellikle profesyonel takımların fazlalığı ve bu takımlar için hazırlık kampı ihtiyacı dikkate alındığında; ulaşım kolaylığı, yakınlığı ve ikliminin yumuşaklığıyla Akdeniz Bölgesi gelecekte daha da iyi bir

alternatif oluşturabilecek potansiyele sahiptir.

Dünya turizm pazarının yüzde 10’una sahip olan spor turizmi için spor altyapısı yapılmış tesisler de oldukça önem arz

etmektedir.

 

Akdeniz çanağının son yıllarda yükselen değeri olan futbol turizmi ise ülkemizde özellikle Antalya adına sürdürülebilir turizm açısından ciddi anlamda katkı sağlamaktadır.

 

Uygun iklim ve spor altyapısının dışında dünyanın en iyi

konaklama tesislerine de sahip olan Türkiye, spor turizmindeki büyümesini de hızla sürdürmektedir. Tarihi ve doğal zenginliklerinin yanı sıra spor sahalarıyla da ön plana çıkan ülkemizde, yabancı turistlerin özellikle spor yapabilmesi için ülkemizi tercih etmesi öncelikli hedeflerimiz arasında yer almaktadır.

 

Tarihi süreç içerisinde birçok uygarlığa ev sahipliği yapan ülkemiz de bir taraftan sporunuzu yapıp, diğer yandan da iklim çeşitliliğinin keyfini sürebilirsiniz.

 

Ferit TURGUT

Yönetim Kurulu Başkanı