FUTBOL

BASKETBOL

GOLF

TENİS

HENTBOL

PLAJ VOLEYBOLU

VOLEYBOL

OKÇULUK

OLİMPİK

YÜZME

BİNİCİLİK

BASKETBOL

Basketbol,  beşer kişilik takımlar halinde, yüksekliği 3.05 metre olan ve pota adı verilen çemberden topun geçirilmesiyle oynanan bir takım oyunudur.  Tüm dünyada popüler olan spor ilk olarak 1891 yılında James Naismith tarafından oynatılmıştır.

 

Uluslararası Amatör Basketbol Federasyonu, uluslararası karşılaşmaları yönetmek amacıyla 20 Haziran 1932’de İsviçre’nin Cenevre şehrinde İsviçre, Yunanistan, İtalya, Portekiz, Arjantin, Romanya ve Çekoslovakya basketbol federasyonlarının işbirliğiyle oluşturulmuştur. FIBA her dört yılda bir Olimpiyat Oyunları’nın düzenlendiği şehirde toplanarak, basketbolu daha çekici hale getirmek için gerekli kural değişikliklerini yapmaktadır. 1935 yılında başlanan Avrupa Basketbol Şampiyonası yılda 2 kez düzenlenmektedir.

 

BASKETBOL SAHASI

Çoğunlukla kapalı bir salonda oynanan basketbol, dikdörtgen biçiminde bir oyun alanına sahiptir. Alanın boyutları değişiklik göstermekle birlikte zemini çoğunlukla sert tahtadan yapılır. Alanın ideal boyutları 28 m x 15 m’dir. Oyun alanı bir orta çizgiyle ikiye ayrılır ve çizginin tam ortasında, orta yuvarlak denen bir daire çizilir. Basketbol alanının karşılıklı kısa kenar çizgilerinde ise birer pota bulunur. Pota kenar çizgisinden 1.2 metre içeridedir ve 1.8 m x 1.2 m boyutlarındadır. Elle oynanan oyun da, atılan topun çembere girip, fileden geçerek aşağıya düşmesiyle sayı olmaktadır.

 

OYUN KURALLARI

Basketbol müsabakaları genellikle üç hakem tarafından yönetilmektedir. Misafir takım, sahayı seçme hakkına sahiptir. 2. devreden sonra ise saha değişimi yapılır. Oyun, orta saha çizgisinde her takımdan birer oyuncu arasında yapılan hava atışı ile başlar.

Oyun, 10’ar dakikalık dört periyottan oluşur. Beraberlik durumunda ise uzatma periyodu oynanır. Her takım ilk üç ve uzatma periyodunda 2’şer dakikalık bir, dördüncü periyotta ise iki mola hakkına sahiptir. İkinci ile üçüncü periyot arasında ise 15 dakikalık devre arası verilir.

Hücum eden takım, kendi sahasını 8 saniye içinde terk etmek, 24 saniye içinde de hücumunu tamamlamak zorundadır. Aksi halde top kullanma hakkı rakip takıma geçer.

 

Oyuncu topla birlikte top sürme, pas atma, şut atma aktivitelerini yapma hakkına sahiptir. Bir oyuncu top sürerken topu eline alarak durdurursa, tekrar top sürme şansına sahip değildir.

 

Bir takımdaki beş oyuncudan biri ortada, ikisi savunma ve ikisi de hücum oyuncusudur. Oyun; bir baş, iki de yardımcı hakem olmak üzere üç kişi tarafından yönetilir. Eğer bir oyuncu beş faulle oyun dışında kalırsa tekrar o maç için oyuna dahil olamaz. Her sayı atışından veya hakemin düdüğü çalmasının ardından oyun ve oyun zamanı durur. Sayı yiyen takımın pota gerisindeki çizgi arkasından topu oyuna sokmasıyla hem zaman hem de oyun tekrar başlamış olur.

 

Üç sayı çizgisi içinden yapılan her başarılı atış iki sayı, iç sayı çizgisi gerisinden yapılan her başarılı atış ise üç sayı olarak değerlendirilir. Faullerden veya kural ihlallerinden dolayı kazanılan başarılı serbest atışlar bir sayı olarak değerlendirilir.

 

CEZA DURUMLARI

Oyuncular bireysel kural ihlalleri ve faul yapılan durumda karşısında cezalandırılırlar.

Kural ihlali veya hatası; top kullanma hakkını karşı takıma verir. Yapılan bireysel fauller ise oyuncunun faul cezası almasını sağlayarak, rakip takıma serbest atış yapma hakkı kazandırır. Serbest atış hakkı faulün yapıldığı zaman, yer ve çeşidine göre değişiklik gösterir. İki sayılık şut atışı sırasında faul yapılmış ve atış sayı olmamışsa atışı yapan takıma iki serbest atış hakkı verilir. Üç sayılık şut atışı sırasında faul yapılmış ve atış sayı olmamışsa atışı yapan takıma üç serbest atış hakkı verilir. Eğer atış sayı olmuşsa, bir serbest atış hakkı verilir. Bir takım, bir devredeki takım faul sınırını geçmiş ve atış sahası dışında faul yapmışsa, faul yapılan oyuncuya iki serbest atış hakkı verilir. Teknik faullerde iki serbest atış hakkı verilir. Faul eğer sert bir müdahale ile gerçekleşmişse hakem oyuncuyu oyundan atma cezası verebilir.

 

Not: Yukarıdaki bilgiler Vikipedi ve TBF sitesinden alınarak, düzenlenmiştir.