FUTBOL

BASKETBOL

GOLF

TENİS

HENTBOL

PLAJ VOLEYBOLU

VOLEYBOL

OKÇULUK

OLİMPİK

YÜZME

BİNİCİLİK

GOLF

Golf, doğada özel olarak yapılmış bir sahada golf sopaları ve küçük sert bir topla oynanan bir oyundur. Oyunun amacı sahanın belirlenmiş 18 parkurunu golf topuna en az vuruş yaparak tamamlamaktır. Oyuna katılan her oyuncu sırayla başlangıç vuruşlarını yapar. Sahanın çukura kadar olan bölümünde fair- way adı verilen sahanın esas oyun alanına topu atmak amaçlanır. Bu alan diğer alanlara göre daha düzgün ve kısa kesilmiş çimlerden oluşur. Bu alanın iki yanında ise rough adı verilen bölge yer alır. Bu bölgede ise uzun otlar, çalılıklar, ağaçlar veya kumlu, topraklı bölgeler yer alabilir. Oyuncular isabetli atışlarla green adı verilen, bayrak direğiyle özel olarak işaretlenmiş çukura topu atmayı hedeflerler. En az vuruşla topu çukura atabilmek oyunun amacıdır. Oyun 18 parkurda tamamlandıktan sonra biter. En az vuruşu yapan oyuncu kazanır.

 

GOLF KURALLARI

Golfçünün gerçek rakibi diğer oyunculardır. Ancak saha zorlayıcı olduğundan rakip golf sahasının kendisi olarak görülür. Bu prensip nedeniyle profesyonel golf, sportmenliğe değer verenlerin en yüksek seviyece ödüllendirildiği, sportmen olmayanların kendilerini dışarıda buldukları bir dünyadır. İki ana prensip üzerine inşa edilen spor, özellikle oyuncuya ve sahaya saygı gibi etkenler üzerinde durmaktadır. Golf’ün en önemli özelliği sportmenliği öne çıkaran ve yüzyıllardır değişmeyen etik kurallarıdır.

 

Her çukur özel olarak işaretlenmiş tee adı verilen başlangıç yeri ve green adı verilen, bunun içinde bir direk ucunda asılı bayrakla işaretlenmiş olan parkurun bittiği çukurla sonuçlanır. Her çukurun par adı verilen ve topun kaç vuruşta atılacağını belirleyen tanımı vardır. O parkurdaki oyunun tamamlanması için topun mutlaka kaç vuruşta olursa olsun çukura atılması gerekir. Çukurun içinde ise metal veya plastikten yapılmış cup bulunur.

 

Oyun en az iki, en çok dört kişi tarafından oynanır. Tee-box adı verilen hafifçe yükseltilmiş bir alandan topa tee dikilerek vurulur. Oyunun kendine özgü kuralları dünyada golf otoritesi olarak tartışmasız kabul edilen Royal and Ancient St. Andrews kuruluşudur. Bu kuruluşun belirlediği kurallar dünyanın her yerinde kabul edilmiştir.

 

SIKÇA KULLANILAN TERİMLER

Ace, Hole-in-one: Tek seferde topu direk çukura gönderen vuruş

Triple Eagle veya Double Albatros: Par’ın dört vuruş altında

Albatros: Par’ın üç vuruş altında

Eagle: Par’ın iki vuruş altında

Birdie: Par’ın bir vuruş altında

Bovey: Par’ın bir vuruş üstünde

Double Bovey: Par’ın iki vuruş üstünde

Triple Bovey: Par’ın üç vuruş üstünde

 

DÜNYADA GOLF

Golf, dünyada özellikle de İngiltere ve ABD’de hızlı bir gelişme gösteren spor dalıdır. ABD’de 25.000’den fazla dolf sahası ve 35 milyon golfçü vardır. Golf’ün en yaygın olduğu ülkelerin başında İngiltere, İspanya, İsveç, Fransa ve İtalya sayılabilir. Dünyanın en önemli golf turnuvaları dört majör turnuva olarak bilinir. Sezon Nisan ayında The Masters ile açılır ve PGA ile sona erer.

Not: Yukarıdaki bilgiler Vikipedi ve golf.com sitesinden alınarak, düzenlenmiştir.