Dağ Bisikleti

Dağ Bisikleti
Oynandığı Olimpiyatlar:

Erkekler: 1996 Olimpiyatları Kadınlar: 1996 Olimpiyatları

Açıklama:

Dağ bisikleti, diğer bisiklet türlerine göre çok daha yaygınlaşmış bisiklet tipidir. Kullanım rahatlığı, dengesi, kontrol edilebilirliği ve çeşitli zemin şartlarına uyumlu yapısı dağ bisikletlerinin yaygınlaşmasının temel sebeplerindendir.

Tarihçe:

ABD'nin farklı bölgelerinde, sporun doğuşunda yer almak için geçerli iddialarda bulunabilecek birkaç sürücü grubu vardı. California, Crested Butte, Colorado ve Cupertino'daki biniciler, bisikletlerle süslendi ve onları off-road sürüşün zorunluluklarına uyarladı. Modifiye edilmiş ağır kruvazör bisikletleri, eski 1930'lar ve daha iyi fren ve yağlı lastiklerle güçlendirilmiş 40'lı Schwinn bisikletler, 1970'lerin ortalarında California'daki Marin County'deki dağ yollarını serbest bırakmak için kullanıldı. O sırada dağ bisikleti yoktu. Modern dağ bisikletlerinin en eski ataları, Schwinn tarafından yapılanlar gibi kruvazör bisikletlerinin çerçevelerini temel alıyordu. Schwinn Excelsior, geometrisi nedeniyle tercih edilen çerçeveydi. Biniciler, balon yorgun kruvazörlerini kullandılar ve onları "klunkers" yaratarak dişliler ve motokros veya BMX tarzı gidonlarla değiştirdiler. "Dağ bisikleti" terimi henüz kullanılmadığı için de bir fiil olarak kullanılacaktır. Sürücüler dağ ateş yollarında yarışacak ve göbek freninin içerideki gresi yakmasına neden olacak ve bu da sürücülerin rulmanları yeniden paketlemesini sağlayacaktır. Bunlara "Repack Races" adı verildi ve dağ bisikleti teknolojisindeki ilk yenilikleri ve halkın ilk ilgisini tetikledi (Marin CA'daki Tamalpais Dağı'nda, hala bu yarışmaya atıfta bulunarak "Repack" adlı bir iz vardır).

Saha Ölçüleri:

DAĞ BİSKİLETİ YARIŞLARI Dağ bisikleti yarışları: Dağ sürüşlerinde her türlü arazide yol alınır. Son zamanlarda yaygınlaşan bisiklet sporlarından biri de maratondur. İlk dağ bisikleti Dünya şampiyonası 1990 yılında düzenlenmiş, 1996 yılında ilk defa Atlanta Olimpiyat Oyunlarında yer almıştır. Olimpik dağ bisikleti yarışı: 5–9 km uzunluğunda parkurda düzenlenir. Parkurun asfalt kısımları %15'i geçemez. Yeterli miktarda tırmanma, patika ve teknik iniş içermelidir. Büyük erkekler yarışı yaklaşık 2 saate denk gelecek sayıda tur atılarak yapılır. Bu tür yarışlarda bisikletin lastiklerinin geniş olması çok rahatlık sağlar çünkü ince lastik dağda çok kayabilir bu da yaralanmalara sebep olur. Dağ bisikleti maraton yarışı: 90 km'den uzun parkurlarda yapılır. Bisikletli koşu yarışları (Cyclo-cross): Diğer bisiklet yarışları arasında, bisiklet yarışı ile krosun (kır koşusu) bir bileşimi olan bisiklet krosu vardır. Bisiklet krosu inişli çıkışlı ve bozuk yollarda yapılır. Yarışçıların bazen bisikletten inerek yürümeleri ve bisikletlerini omuzlarında taşımaları gerekir.