Eskrim

Eskrim
Oynandığı Olimpiyatlar:

1896

Açıklama:

Eskrim, kılıçla yapılan bir spordur ve temelini kılıçla dövüş sanatı oluşturur. Eskrimin bir spor dalı olarak gelişmesi, ortaçağda kılıçla yapılan düellolarla yakından ilişkilidir. 
Eskrim üç tür silahla yapılır: Flöre, epe ve kılıç (sabr). Bu üç eskrim biçiminin sayı sistemleri aynıdır, ama karşılaşmalarda farklı yönleri vardır. Eskrim dayanıklı özel giysiler içinde yapılır. Çelik teller ile örülmüş bir maske, koruyucu bir yelek, sağlam keten ya da branda bezinden bir ceket ve yumuşak eldivenler giyilir. Bu giysiler eskrimciyi yaralanmalardan korur. Eskrim karşılaşmaları, genişliği 1.5 metre ve uzunluğu 14 metre olan bir pistte yapılır.

Tarihçe:

Kılıç kullanma sanatı olan eskrimin tarihi çok eskidir. Özellikle milattan önce 2000 yıllarında Mısır ve Çinde kılıç kullanma sanatı üzerine çalışmalar yapıldığı bilinmektedir. Tarihi kılıç kullanma sanatlarını biraz atlar ve günümüze doğru yaklaşacak olursak modern eskrim ilk doğuşu İspanya’da olmuştur. Özellikle ateşli silahların yoğun olarak kullanılmaya başlaması ile beraber ağır zırhların ve dolaylı olarak çift el uzun kılıçların kullanımı azalmaya başlamıştır. Uzun ve ağır kılıçlarının yerini daha hafif kesmeye yönelik değil batırmaya yönelik silahlar almaya başladı (15. yy). Bu silahlar özellikle daha ince kılıç tekniği istemekle beraber vücut esnekliği ve hızına da ihtiyaç duydular. İspanya’da günümüz eskrim silahlarının atası olacak rapier isimli bir silah yine bu dönemde kullanılmaya başlandı. İspanya’da başlayan bu hareket yavaş yavaş diğer Avrupa ülkeleri Fransa ve İtalya’ya yayıldı. Modern eskrimin teknik anlamda çağ atladığı dönem 18. yy İtalya’sı olmuştur. Bir çok eskrim üstadı yetişmiş teknik kitaplar yazılmaya başlamış ve eskrim tabiri caiz ise çağ atlamıştır. İtalya ve Fransa eskrim rekabeti bu dönemlerde başlamış ve günümüze kadar gelmiştir. Bugün bile baktığımızda bu iki ekol Fransız Eskrim Ekolü ve İtalya Eskrim Ekolü sürekli yarış halindedirler ve eskrim sürekli gelişmesine katkıda bulunurlar. Eskrim karşılaşmaları, Uluslararası Eskrim Federasyonu'nun (FIE) yönetiminde yapılır. Eskrim, 1896'dan bu yana Olimpiyat Oyunları'nda da yer alan spor dallarından biridir.

Saha Ölçüleri:

Pist sahası minimum 12 m uzunluk, 1.8-2 m genişlikte olur.