Kano

Kano
Oynandığı Olimpiyatlar:

1936

Açıklama:

Kanolarla akıntılı ve durgun sularda yapılan spora da kano sporu denir. Kano 1936 Berlin Olimpiyatları'ndan itibaren olimpik spor kategorisine dahil edilmiştir. Kano, kanoyu tek kanatlı bir kürekle kürek çekmeyi içeren bir aktivitedir. Terimin ortak anlamları, kano aktivitenin merkezi amacı olduğunda sınırlıdır. Daha geniş anlamlar, kano kampı gibi diğer faaliyetlerle birleştirildiğinde veya kano yapmanın yalnızca diğer etkinlikleri gerçekleştirmek için kullanılan bir taşıma yöntemi olduğu durumlarını içerir. Günümüzde çoğu kano, bir spor veya eğlence faaliyetinin parçası olarak veya bir parçası olarak yapılır. Avrupa'nın bazı bölgelerinde kano, hem kanoya hem de kanoya atıfta bulunur; kanoya Açık kano denir.

 

Rekreasyon amaçlı yapılan kano sporlarından birkaçı kano kampı ve kano yarışıdır. Diğer formlar arasında göllerde, nehirlerde, okyanuslarda, göletlerde ve akarsularda çok çeşitli kanolar vardır.

Tarihçe:

Kano, düz tipli, tek bir pagayla yürüyen, hafif ve portatif teknedir. Kano kelimesi Karayiplilerin dilindeki kenu kelimesinden gelmiş ve İspanyolcaya canoa olarak geçmiştir.Türkçeye Fransızcadan geçmiştir. Dünyada bulunan en eski kano MÖ 8200 ile 7600 yılları arasında yapıldığı tespit edilen ve Hollanda'da bulunup müzede sergilenen bir kanodur. Danimarka'da bulunan ağaçtan oyma kanoların MÖ 5300 ile 3950 yılları arasında yapıldığı bulunmuştur.Kano eski bir ulaşım şeklidir. Modern rekreasyonel kano, 19. yüzyılın sonlarında kuruldu. 1924'te Avusturya, Almanya, Danimarka ve İsveç'ten kano dernekleri Uluslararası Kano Federasyonu'nun öncüsü olan Kanusport Uluslararası Temsilciliği'ni kurdu. Kano 1936 yazında Olimpiyat Oyunları'nın bir parçası oldu. Rekabetçi sporun ana şekli sprint kanoyu kullanan kano sprint'ti. Diğerleri arasında kano polosu, beyaz su kanoları, kano maratonu, ICF kano maratonu ve playboating sayılabilir.Ulusal kano dernekleri arasında Amerikan, Kanada, İngiliz, İskoç ve Gal bulunmaktadır.

Saha Ölçüleri:

Ortalama derinliği 500 m’ye ulaşan, toplam uzunluğu 12 km.’yi bulan akıntılı nehirlerde yapılır.