Rafting

Rafting
Oynandığı Olimpiyatlar:

Daha değil

Açıklama:

Rafting, raft adı verilen botlarla (sallarla), debisi yüksek nehirlerde yapılan bir nehir sporudur. Raftingde asıl olan içinde bulunduğunuz raftı devirmeden, kürekle yönlendirerek kayalar ve engeller arasından geçirmektir. Rafting, 4 ile 6 kişilik takımlar halinde yapılır ve başarılı olabilmek tek vücut gibi hareket eden bir takım olabilmekten geçer. Bu sporda akarsular zorluk derecesine göre altı dereceye ayrılırlar. 6. derece en zor parkurları, 1. derece ise en kolay parkurları denir

Tarihçe:

Amerika'da, önceleri (1900'ların başında) akarsularda güvenli olarak yük taşımakta kullanılırdı. Raft, her türlü akarsuda hareket edebilecek yapısı ve yapıldığı sağlam malzeme nedeniyle akarsu taşımacılığında tercih ediliyor. II.Dünya savaşı sırasında çıkartma amaçlı olarak kullanılan botlar diğer ülkelerin de dikkatini çekiyor ve yaygın olarak kullanılmaya başlanıyor.

Spor amaçlı kullanım da yine Amerika'da başlıyor. Keşif amaçlı akarsu yolculukları ve çeşitli etkinlikler yapmak üzere kurulan bir kulüp 1973 yılında "Sobek Expedition" adını alarak dünyanın çeşitli ülkelerinde keşifler yapmaya başlıyor. Çoruh'u da 1982'de ilk bu ekip geçiyor. Rafting ve beyaz su raftingi, bir nehirde veya başka bir su kütlesinde gezinmek için şişirilebilir bir sal kullanan eğlence amaçlı dış mekan etkinlikleridir. Bu genellikle beyaz su veya farklı derecelerde kaba su üzerinde yapılır. Risk ve takım çalışmasına duyulan ihtiyaçla başa çıkmak çoğu zaman tecrübenin bir parçasıdır. Bir macera sporu olarak bu aktivite, 1950'lerden bu yana, daha önce olmasa da, 10-fit (3.0 m) ila 14 fit (4.3 m) sallanan bireylerden çift kanatlı kürekler veya kürekler kullanan tek başlı çok sayıda sallara dönüşen bireylerden evrimleşmiştir. kanatlı kürekler ve kıç tarafındaki bir kişi tarafından veya kürek kullanımıyla yönlendirilen kanatlar.

Saha Ölçüleri:

Ortalama derinliği 500 m’ye ulaşan, toplam uzunluğu 12 km.’yi bulan akıntılı nehirlerde yapılır.