Snowboard

Snowboard
Oynandığı Olimpiyatlar:

1998 kış olimpiyatları

Açıklama:

Snowboard, karda yapılan bir spor dalıdır. Surfboard ve Kaykay'dan tek farkı, karda yapılıyor olmasıdır. Snowboard tahtalarının genelde uzunluğu 140–165 cm, genişliği ise 24–27 cm arasında değişmektedir ayrıca boy ve kilo ile orantılı olarak bu uzunluk ve genişlik değişir. snovbord'un bu kadar popüler bir spor olması çok eski bir tarihe dayanmamaktadır.
Doğumu 1960 ve 70li yıllara daynmaktadır, ilk olarak kış olimpiyatlarına girişi 1998dir.
Tabi bu süre Türkiye için geçerli değildir. Türkiye'de 1993-1994 yılında bazı kişiler
tarafından yapılmaya başlanıldıysa da popüler bir hale gelmesi 4-5 yıl sürmüştür.

Tarihçe:

1960'lı yıllarda küçük ski tipinde ucunda ip ve ayakta durulan bölümde ortadan arkaya kadar kaymayı önleyici pütürlü bölümü olan ve kızaklara benzer şekliyle snowboard'ın ilk temelleri atılmıştır. Bu fikrin aslında ilk sahibi Sherman Poppin'di. 1970'li yılların başlarında Bob Webber, Tom Sims, Jake Burton Carpenter, Chuck Barfoot ve Dimitrijie Milovich'ten oluşan sörf tahtası dizayn eden grup tarafından düşünülmüş ve prototipleri oluşturulmuştur. İçlerinden Bob Webber 1972 yılında Snowboard'un patentini alarak ilk resmi Snowboard'u üretmiştir. Önceleri Snowboard yarışmalarına katılan üniversite öğrencisi Burton, daha sonra bunu geliştirmeyi kafasına koymuştur. Snowboard ile önceden ilgilenenler bu soyadların bazılarını çoktan duymuşlardır. Özellikle Bob Webber'den 1990 yılında patenti alan Jake Burton Carpenter'in kurduğu Burton Firması günümüzde de Snowboard sektörünün en gözde markalarındandır. İlk tasarlanmaya başlandığında kızak tarzında dizayn edilen Snowboard'a daha sonraları bağlamalar eklenerek kullanım rahatlığı sağlanmış ve bu da Snowboard'un popülerliğini arttırmıştır. Günümüzde Snowboard, kayağın pabucunu dama atma seviyesine gelmiştir. Özellikle giysilerinin günlük giysilere yakın tarzda tasarlanması, Snowboardçu'nun yan ve esnek duruşu bilhassa gençler arasında bir anda Snowboard'u bir tutku haline getirmiştir. Kayak kökenli insanlar içinde hızla Snowboard öğrenme isteği doğmuş, üşenenlerde ise Snowboard'a karşı karalama kampanyası başlatmaktadır...

Saha Ölçüleri:

Normal Tepe K95 Atlayış noktasıyla iniş noktası arasında yaklaşık 90 metrelik bir mesafe vardır. K95 atlama tepesinin deniz seviyesine oranla en yüksek noktası 1995,23 m ve en alçak noktası 1902 m.dir. Büyük Tepe K125 Atlayış noktasıyla iniş noktası arasında yaklaşık 120 metrelik bir mesafe vardır.K125 atlama tepesinin deniz seviyesine oranla en yüksek noktası 1995.10m ve en alçak noktası 1902m.dir.