FUTBOL

BASKETBOL

GOLF

TENİS

HENTBOL

PLAJ VOLEYBOLU

VOLEYBOL

OKÇULUK

OLİMPİK

YÜZME

BİNİCİLİK

TENİS

Kökleri Ortaçağ Fransa’sında elle oynanan bir oyuna dayanan ancak bugünküne oldukça yakın şekilde 1800’lü yıllar İngilteresi’nde oynanmaya başlayan tenis; raket ve topla iki kişi arasında ya da ikişer kişilik iki takım arasında oynanan olimpik bir spor dalıdır. Oyuncular raketleriyle boş lastik bir topu ağ üzerinden rakibinin sahasına atmaya çalışırlar. Kurallar dahilinde en çok puanı alan oyuncu kazanır.

 

Dikdörtgen düz bir kortta genellikle beton, kil, çim veya ahşap bir yüzeyde oynanan oyunda kortlar ise belirli ölçülere göre yapılmak zorundadır.

 

KORT

Tenis kortunun iki tane ölçüsü bulunmaktadır. 8.23’lük kısım tekler, 10.97’lik kısım ise çiftler içindir. Kort 1.07 metre yüksekliğindeki iki direğin üzerinden geçen çelik tel veya kordona asılmış ağ ile ortadan ikiye ayrılmıştır.

 

Kortların genişliğini belirleyen çizgilere ise sınır çizgileri denmektedir. Bunların ortasındaki küçük işaretin adı ise çilekeş çizgisidir. Bu çizgilerin kalınlığı da ortalama 5 cm dolaylarındadır.

 

KORT TÜRLERİ

Beş ana türde kort bulunmaktadır. Kortların yüzeyinde kullanılan malzemeye bağlı olarak her topun yüzeye sekmesindeki hızı farklıdır. Bu da iki kişilik oyunlarda oyunun seviyesini etkileyebilir. En bilinen beş kort türü ise şunlardır.

a. Toprak (Kil)

b. Çim

c. Sert yüzey

d. Halı saha

e. Sentetik

 

NORMAL BİR PUANLIK OYUN

Oyuncular veya çiftler nette karşılıklı bir biçimde durur. Bir oyuncu servisi uygular ve netin karşısındaki oyuncu da alarak, karşılık verir. Servis, kortun iki yarısı arasında değişir. Her bir puan için servis atan kişi sınır çizgisinin arkasında, orta işaret ile yan çizgi arasında durur. Alıcı onun tarafındaki netten istediği yerde durabilir ama genellikle servis kutusunun arkasındadır. Alıcı hazırsa servisi atan kişi atar.  Meşru olarak top nete değmeden, net üstünden rakibin çaprazdaki sahasına iner. Top eğer servis atarken dışarı çıkarsa out olur ve servisi atan kişi puan kaybetmiş olur.

 

KAVRAMLAR

Servis: Servis, bir oyuncunun elindeki topu havaya attıktan sonra raketle vurarak karşı sahaya göndermesidir.

Forehand: Forehand, raket tutan elin avuç içi karşıya gelecek şekilde yapılan vuruştur. Bu vuruşta kol gergin bir şekilde geriye çekilir. Bu esnada bacaklar birbirine paralel olacak şekilde hafif bükük durulur. Gerilen raket aşağıdan giderek hafif bükülmüş dizin tam önünde durur, topa vurulur.

Backhand: Backhand vuruşunda geriye iki elle raket çekilir. Raket geriye çekildikten sonra raketin yüzü, karşıyı göstermelidir. Raket çekilirken dizler paralel bir biçimde hafif kırılmalıdır. Topa dizin biraz önünde raket iki elle vurulmalıdır.

 

MAÇ, SET, GALİBİYET

Teniste 4 sayı alan tenisçi bir oyunu, 6 oyunu kazanan tenisçi bir seti, 3 setin ikisini veya 5 setin üçünü kazanan oyuncu da maçı kazanmış olur.

 

Bir taraf servis atarak oyunu başlatır. Kazanılan her sayıda oyuncunun puanı 15, 30, 40 ve oyun şeklinde artar. Sayı, topun rakibin sahasında kalması, rakibin topu hatalı atması, rakibin iki kere üst üste hatalı servis kullanması gibi durumlarda kazanılır. Üç sayı alıp 40 puana erişen oyuncu bir sayı daha kazanırsa, o set içinde 1 oyun kazanmış olur. Toplamda 6 oyun kazanan oyuncu, bir set kazanmış olur. Erkeklerin maçları genellikle 5 set, kadın maçları ise 3 set üzerinden oynanır. Setlerin çoğunu kazanan oyuncu galip gelir.

 

VETERAN TENİSİ

Veteran Tenis Turnuvaları belirli bir yaşı geçmiş tenisçiler için düzenlenen turnuvalardır. Veteran teniste turnuvalar 35’te başlar ve 5’er yıllık aralarla erkeklerde 85, kadınlarda ise 75 yaş kategorilerinde oynanır. Bütün bu kategorilerin ulusal ve uluslararası müsabakaları bulunmaktadır. Dünya Veteran Şampiyonası her yıl Antalya’da 31 ülkeden 600 civarında kadın ve erkek tenisçinin katılımıyla gerçekleşmektedir.

 

Not: Yukarıdaki bilgiler Vikipedi ve TFF sitesinden alınarak, düzenlenmiştir.