FUTBOL

BASKETBOL

GOLF

TENİS

HENTBOL

PLAJ VOLEYBOLU

VOLEYBOL

OKÇULUK

OLİMPİK

YÜZME

BİNİCİLİK

TÜRKİYE

Jeopolitik açıdan önemli bir konumda bulunan Türkiye, elverişli iklim koşulları nedeniyle tarihi çağlardan itibaren büyük ölçüde yerleşmelere sahne olmuş, bunun neticesinde de çeşitli uygarlıkların kurulduğu ve geliştiği bir alan haline gelmiştir. Geometrik şekil olarak kabaca yatay bir dikdörtgeni andıran ülkemizin batı – doğu yönündeki uzunluğu 1600 km’yi bulurken, kuzey – güney yönündeki genişliği ise 650 km. dolaylarındadır. Üç tarafı denizlerle çevrili olan Türkiye, Asya ve Avrupa kıtaları arasında ulaşım ve ticaret gibi birçok alanda köprü görevi üstlenmektedir.

 

Ilıman iklim kuşağında yer almasından dolayı ülkemiz, 4 mevsimin aynı anda yaşanabilmesine de olanak sağlamaktadır. Bu nedenlerden dolayı ülkemiz turizm değerleri açısından da oldukça önemli bir konuma sahiptir.

 

Türkiye'de 40 tane milli park , 189 tane doğal park, 31 tane doğal koruma alanı, 80 tane yaban hayatını koruma alanı ve 109 tane de doğal anıt bulunmaktadır. Gelibolu yarımadası tarihi milli parkı , Nemrut Dağı milli parkı ve Ölüdeniz Doğal Parkı bunlara örnektir.

 

Dünyanın zengin mutfaklarından birine sahip olan Türkiye, coğrafyası ve tarihi gereği de çok büyük çeşitlilik oluşturmaktadır. Bu nedenle her yörenin ve köyün kendine özgü yemekleri bulunmaktadır.

Türkiye’de spor kulübü sayısı son yıllardaki verilere göre 10 binin üzerindedir. Mevcut spor federasyonlarının lisanslı sporcu sayısı ise 122.939 şeklindedir. Türkiye’deki spor federasyonları özellikle şu dallarda kurulmuştur. Atletizm, avcılık ve atıcılık, badminton, beyzbol, basketbol, bilardo, binicilik, bisiklet, boks, briç, buz pateni, jimnastik, dağcılık, eskrim, futbol, golf, güreş, halter, hentbol, judo, karate, kayak, kickbox, kürek, masa tenisi, pentatlon, motosiklet, okçuluk, otomobil ve motor sporları, oryantring, satranç, su topu, tekwando, tenis, triatlon, voleybol, yelken ve yüzmedir.